Popularnonaukowa

Adam Kuper – Wymyślanie społeczeństwa pierwotnego. Transformacje mitu

Wymyślanie społeczeństwa pierwotnego, przeprowadzona przez Adama Kupera ostra krytyka dyskutowanych od czasu Darwina koncepcji źródeł społeczeństwa i religii, to pozycja niezwykle ważna dla antropologii i badań postkolonialnych. Ta ikonoklastyczna historia intelektualna dowodzi, że „społeczeństwo pierwotne” wyobrażano sobie jako przeciwieństwo cywilizacji zachodniej. Przedstawiając fascynujące ujęcia klasycznych tekstów z zakresu antropologii, historii starożytnej i prawa, autor ukazuje, w jaki sposób całkowicie błędne teorie mogą się stać podstawą badań akademickich i programów politycznych.

Kuper dekonstruuje również najnowszą wersję mitu społeczeństwa pierwotnego, głoszoną przez „ruchy ludów tubylczych”, a wykorzystującą szeroko rozpowszechnioną wiarę w „szlachetnego dzikusa” i odzwierciedlającą romantyczną reakcję przeciw „cywilizacji” i „nauce”.

Książka Wymyślanie społeczeństwa pierwotnego jest obowiązkową lekturą dla czytelników zainteresowanych teorią antropologiczną i bieżącymi debatami postkolonialnymi, a mogą sięgnąć po nią wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć, jakiego rodzaju błędy popełniamy w myśleniu o innych ludach.

Adam Kuper jest profesorem antropologii i członkiem Akademii Brytyjskiej. Do jego najważniejszych prac należą: The Chosen Primate: Human Nature and Cultural Diversity, Między charyzmą i rutyną. Antropologia brytyjska 1922– 1982. W 2005 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się jego książka pt. Kultura. Model antropologiczny.   źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1248,strona,…(?) źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1248,strona,…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788323327943

liczba stron:
288

słowa kluczowe:
antropologia , kultura , mit , lud pierwotny , ludy pierwotne , przodkowie , postkolonializm , tubylcy

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski