Historia

Adam Pleskaczyński – Kryminalna historia Poznania

Kim byli klawisznicy, lipkarze, pajęczarze, a kim doliniarze podróżujący? To tylko jedno z wielu pytań, na które odpowiedź znaleźć będzie można w najnowszej książce Adama Pleskaczyńskiego i Tomasz Specyała.

„Kryminalna Historia Poznania” Adama Pleskaczyńskiego i Tomasza Specyała to pozycja wyjątkowa, która w pionierski sposób opisuje najmniej znane epizody z dziejów naszego miasta. Po raz pierwszy do rąk Czytelników trafia książka, która w monograficznym ujęciu ukazuje dzieje poznańskiej przestępczości i metody, jakimi władze próbowały sobie z nią poradzić. Z kart tej niezwykłej książki wyłania się obraz Poznania, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Odwiedzamy więc miejskie zamtuzy i miejsca schadzek, dom kata i cele śmierci, izby tortur i pracownie alchemików, obcujemy ze złodziejami wszelkiego autoramentu. Towarzyszymy skazańcom w ostatnich chwilach przed wykonaniem wyroku śmierci. Poznajemy problemy pierwszych kierowców automobili. Dowiadujemy się o niewiarygodnych metodach oszustów i o naiwności oszukiwanych.

Jest więc to przede wszystkim książka o ludziach, o ich mentalności i obyczajowości. A występki, zwłaszcza te lżejszego kalibru, są doskonałym ilustratorem kondycji moralnej społeczeństwa, kultury i w ogóle poziomu cywilizacyjnego miasta. Dzięki Autorom poznajemy wiele nowych epizodów z dziejów miasta, poznajemy też mroczną i nieznaną dotąd stronę wydarzeń ogólnie znanych.

Dodatkowym walorem książki jest wyśmienita szata graficzna oraz wiele nigdy dotąd niepublikowanych fotografii i rycin. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te, które pochodzą ze słynnego zbioru Hexe-Sonderkommando Heinricha Himmlera, zafascynowanego czarną magią i mocami piekielnymi.

Adam Pleskaczyński, znany i ceniony popularyzator historii, który od lat z niezrównaną pasją zajmuje się odkrywaniem tajemnic z przeszłości Poznania i Wielkopolski. Autor wielu publikacji, książek (m.in. wspólnie z M. Januszkiewiczem kultowego już „Podręcznika Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”), filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

Tomasz Specyał, z wykształcenia historyk-archiwista, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z przedwojenną poznańską prostytucją.

Jaki rodzaj seksu preferowały w średniowiecznym Poznaniu prostytutki?

Kto był najsłynniejszym poznańskim alchemikiem?

Na czym polegał „sposób na Żyda” i kto komu sprzedał park Wilsona?

Gdzie były poznańskie więzienia i jakie panowały w nich warunki?

Do czego służyły separatki w lokalach gastronomicznych?

Kto zasłużył na miano króla poznańskich kasiarzy?

W jaki sposób „badano” czarownice i czego się od nich dowiedziano?

Jaka atmosfera panowała w katowskim zamtuzie?

Ile w Poznaniu piło się gorzałki i co z tego później wynikało?

Od kiedy w Poznaniu przestano karać śmiercią za homoseksualizm?

Do kogo strzelali policjanci, a kto strzelał do nich samych?

Dlaczego kierowcy niemal zawsze uciekali z miejsca wypadku?

Kogo okrzyknięto w przedwojennym Poznaniu największym polskim wampirem?

W jaki sposób karano śmiercią i jak wyglądały ostatnie chwile skazańców?

To inne ekscytujące pytania, na które odpowiedź będzie można znaleźć w książce.   źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=19492&informacje=opis

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Miejskie Posnania
data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-917795-2-1

liczba stron:
336

słowa kluczowe:
Poznań , zbrodnia , przestępczość , prostytucja

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz