Adam Szymański – Między islamem a kemalizmem. Problem demokracji w Turcji
Autor stawia pytanie o to, czy islam jest czynnikiem decydującym o braku przynależności Turcji do wspólnoty państw opartej na takich wartościach, jak demokracja w ujęciu zachodnim i wynikający z niej system praw człowieka. Podejmuje zagadnienie nie tylko nowatorskie, aktualne i interesujące, lecz także jakościowo ważne w sferze naukowych dociekań.
ks. prof. Henryk Skorowski, prorektor UKSW
Książka jest cenną pozycją przedstawiającą sytuację polityczno-społeczną współczesnej Turcji. Pozwala zrozumieć zmiany zachodzące w tym kraju od proklamowania republiki po dzień dzisiejszy. Jest to na rynku wydawniczym pierwsza tak obszerna pozycja politologiczna opracowana z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych.
dr Danuta Chmielowska, Instytut Orientalistyczny UW
Temat oddziaływania islamizmu i kemalizmu na funkcjonowanie państwa i społeczeństwa tureckiego nie był dotąd w Polsce podejmowany w pogłębionych analizach, a jest żywy w naukowym dyskursie w Turcji i akademickich ośrodkach Europy. Końcowa konkluzja nie będzie, być może, miła sercu części tureckich dyplomatów i intelektualistów, ale jest rzetelna i oparta na bogatym materiale faktograficznym.
dr Andrzej Ananicz, były ambasador RP w Turcji
Dr Adam Szymański – Politolog, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Programu Start 2007 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz uniwersytetów w Bonn, Konstancji, Wiedniu, Berlinie i Ankarze. Ekspert w sprawach rozszerzenia Unii Europejskiej, systemu politycznego i polityki zagranicznej Turcji, a przede wszystkim relacji Turcji z UE. Autor wielu publikacji: książek (m.in. System konstytucyjny Turcji), artykułów, analiz i ekspertyz. źródło opisu: www.pism.pl
- Wydawnictwo:
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
- tytuł oryginału:
- Między islamem a kemalizmem. Problem demokracji w Turcji
- ISBN:
- 978-83-89607-29-4
- liczba stron:
- 2008
- słowa kluczowe:
- kemalizm , ataturk , islam , turcja , muzułmanie , prawa człowieka w turcji ,
- kategoria:
- literatura faktu
- język:
- polski