Psychologia i socjologia

Agnieszka Kampka – Perswazja w języku polityki

Perswazja – umiejętność skutecznego przekonywania – polega na znajdowaniu właściwych słów we właściwym czasie. Celem tej pracy jest opis strategii i środków perswazyjnych używanych przez polskich polityków.
Elitaryzm i populizm, patos i agresja, polityczny teatr i demokratyczny rytuał – wszystko to decyduje o kształcie współczesnej debaty publicznej. Jak politycy mówią o sobie i swoich przeciwnikach? Co wpływa na styl komunikacji: przynależność partyjna czy miejsce na scenie politycznej? Czy poselski spór toczy się o wizję państwa, rolę elit i model rządów? Czy jest to spór rzeczywisty, czy tylko odegrany?
Nie bez powodu demokracja bywa nazywana rządzeniem przez dyskusję. Znajomość retorycznych środków perswazji może pomóc obywatelom w rozpoznawaniu cynicznej manipulacji. To zaś może ich uchronić przed biernością wynikającą z założenia, że „politycy i tak zawsze kłamią”.

Praca zawiera w sobie niejako dwie warstwy rozważań. Pierwsza z nich to bardzo interesujący opis ważnych wydarzeń zachodzących na polskiej scenie politycznej, ze świetnym ukazaniem ich uwarunkowań i dynamiki, druga natomiast to próba wpisania analizowanych zjawisk w szerszy kontekst teoretyczny. Autorka bardzo trafnie sytuuje kwestie związane ze stosowaniem perswazji w polskiej debacie politycznej w przestrzeni dyskusji poświęconej dylematom współczesnej demokracji.
(fragment recenzji prof. dr hab. Grażyny Ulickiej)

Agnieszka Kampka – doktor socjologii, pracuje na Wydziale Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.   źródło opisu: www.scholar.com.pl źródło okładki: www.scholar.com.pl

Wydawnictwo:
Scholar
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788373833746

liczba stron:
248

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski