Ajschines – Mowy
Pierwszą swoją mowę „Przeciw Timarchosowi” Ajschines pisał na przełomie roku 346/345 i wtedy ją wygłosił, druga „O poselstwie” dotyczy procesu z roku 343, ostatnia „Przeciw Ktezyfontowi” pochodzi z procesu w roku 330, choć mogła być przygotowywana wcześniej. Prawdopodobne wydaje się przypuszczenie, że Ajschines wydał je wszystkie razem, być może dopiero na wygnaniu.
Talent literacki głównych przeciwników – Ajschinesa i Demostenesa – sprawia, że współczesny odbiorca, czytając Demostenesa, jest przekonany o zdradzie i winie Ajschinesa, uważa go za cynicznego, przekupnego polityka bez skrupułów kupczącego losem ojczyzny. Gdy zaś czyta się Ajschinesa, to samo zaczynamy myśleć o Demostenesie. Bardzo trudno ocenić dziś motywy działania obu antagonistów i orzec, który ma rację, zwłaszcza gdy idzie o zarzut korupcji. Mowy Ajschinesa łączy jednorodność stylu, budowy i charakteru, są one praktycznym podręcznikiem mówcy sądowego, uczącym przede wszystkim, w jaki sposób należy mówić, aby wywrzeć największe wrażenie na sędziach.
Lektura wystąpień Ajschinesa przed trybunałem oraz znakomity, wyczerpujący komentarz autora przekładu, pozwalają nam przyjrzeć się z bliska zarówno obyczajowości homoerotycznej Greków, jak i niuansom praktyki sądowej w Atenach. źródło opisu: www.proszynski.pl źródło okładki: www.proszynski.pl
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- data wydania:
- 2004 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8373378553
- liczba stron:
- 307
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski