Aleksandra Suchorzewska – Ochrona prawna systemów informatycznych wobec zagrożenia cyberterroryzmem
Bezpieczeństwo systemów to nie tylko bezpieczeństwo w sensie informatycznym, najczęściej utożsamiane z wykorzystaniem odpowiednich zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych. To przede wszystkim właściwe rozwiązania prawne gwarantujące ochronę zarówno systemów informatycznych, jak i utrzymywanych w nich danych.
Autorka przedstawia zagadnienia prawnej ochrony systemów informatycznych. Dotychczas opublikowane w Polsce prace na ten temat opisują cyberterroryzm i bezpieczeństwo informacyjne z politologicznego lub technicznego punktu widzenia, pomijając lub pobieżnie poruszając aspekt prawny, a przecież jest on w tym przypadku niezwykle istotny. Odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa państwa, w tym zwalczanie przestępczości cybernetycznej, spoczywa przede wszystkim na organach władzy państwowej, które przez ustanawianie odpowiednich norm prawnych mogą ułatwiać ochronę systemów informatycznych, i tym samym minimalizować ryzyko przeprowadzenia skutecznego ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni.
W książce, obok charakterystyki i oceny obowiązujących przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa informacyjnego i terroryzmu, autorka opisuje również istotę zjawiska cyberterroryzmu i związanego z nim bezpieczeństwa informacyjnego oraz zasady ochrony infrastruktury krytycznej. źródło opisu: wolterskluwer.pl źródło okładki: wolterskluwer.pl
- Wydawnictwo:
- Wolters Kluwer
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788326406560
- liczba stron:
- 396
- słowa kluczowe:
- cyberterroryzm
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski