Alexandra David-Néel – Podróż do Lhasy
Jest rok 1924. Po ośmiu miesiącach wyczerpującej wędrówki, pokonując głód, mróz, własne słabości i czyhające na drodze pułapki, ukrywając się pod przebraniem tybetańskiej pątniczki, Alexandra David-Néel jako pierwsza Europejka dociera do Lhasy – niedostępnej wówczas dla obcokrajowców stolicy Tybetu.
Jej jedynym towarzyszem jest Jongden – młody tybetański mnich, cały ekwipunek mieści się w dźwiganym na plecak tobołku, a za oręż służy pomysłowość i niezłomny hart ducha. Wkraczając do Lhasy, ta na pozór krucha francuska orientalistka odnosi zwycięstwo nad granicami ustanowionymi przez ludzi i realizuje marzenie, podyktowane nie próżnością, ale miłością do tego kraju, ludzi, obyczajów, filozofii i religii.
W dzienniku z tej niezwykłej podróży Alexandra David-Néel utrwaliła Tybet, którego już nie ma. Bez uprzedzeń, ale i bez upiększeń opisała świat, który fascynował ją jako badaczkę i poruszał serce. Wiele z obserwacji, jakie poczyniła w Lhasie okazało się ponurym proroctwem, tym cenniejszym staje się więc to świadectwo przeszłości, kiedy Tybet należał do Tybetańczyków. źródło opisu: www.wydawnictwodialog.pl źródło okładki: www.wydawnictwodialog.pl
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Akademickie Dialog
- tytuł oryginału:
- Voyage d’une Parisienne à Lhassa
- data wydania:
- 2013 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788363778262
- liczba stron:
- 374
- słowa kluczowe:
- Tybet , Lhasa , Orient
- kategoria:
- Literatura podróżnicza
- język:
- polski