Historia

Alfred Price – Ostatni rok Luftwaffe maj 1944-maj 1945

Ostatni rok Luftwaffe to wszechstronna analiza sił powietrznych Hitlera, rzeczowe i pouczające spojrzenie na kluczowy rok zmagań w powietrzu oraz nowatorska analiza wyzwań, wobec których stanęli niemieccy lotnicy. Autor bada stan niemieckiego lotnictwa wojskowego od maja 1944 r. do maja 1945 r. analizuje siły jakimi dysponowała Luftwaffe, a także prawdopodobny potencjał i znaczenie nowych samolotów oraz systemów uzbrojenia, ocenia również działania Naczelnego Dowództwa Luftwaffe oraz wpływ operacji Aliantów. W swojej pracy rozprawia się z wieloma rozpowszechnionymi mitami, precyzuje wpływ myśliwców turboodrzutowych i rakietowych oraz jednoznacznie wykazuje, że Luftwaffe działała najlepiej jak było można w trudnych warunkach przegranej wojny.

Tak wiele napisano o Luftwaffe, ale wszystkie wcześniejsze opracowania, kreślące jej wojenną drogę, wydają się tracić zapał wkraczając w ostatni rok konfliktu. Tak jakby tamci autorzy, najpierw z zachwytem opisujący jej rozbudowę i liczne triumfy, nagle tracili serce, kiedy jej strzelisty gmach zaczyna się walić. Ta książka jest próbą wypełnienia tej luki i adresuję ją przede wszystkim do tych, którzy mają już ogólną wiedzę o historii Luftwaffe, ale chcą się dowiedzieć więcej o jej upadku.

W maju 1944 r. w Naczelnym Dowództwie Luftwaffe panował optymistyczny pogląd, że wraz z wprowadzeniem do służby na szeroką skalę nowoczesnych typów samolotów i uzbrojenia szala wojny powietrznej może się przechylić na korzyść Niemiec. A gdyby to się nie udało, wydawało się, że przynajmniej będzie możliwe zorganizowanie na tyle skutecznej obrony powietrznej, żeby zmusić amerykańskie ciężkie bombowce do zaprzestania niszczycielskich dziennych nalotów na niemieckie ośrodki przemysłowe.

Jak mogliśmy się przekonać (…) nowe rodzaje broni, wprowadzone pod koniec wojny, nie wywarły istotnego wpływu na jej przebieg. Nasuwają się więc pytania: Dlaczego te nowe bronie nie przyniosły oczekiwanych skutków? Czy wystąpiły istotne słabości, ograniczające ich skuteczność? Czy OKL nie zdołało prawidłowo wykorzystać nowego sprzętu? Czy po prostu zbyt wiele sobie po nich obiecywano?   źródło opisu: http://tropy-historii.pl/ źródło okładki: http://tropy-historii.pl/

Wydawnictwo:
Arkadiusz Wingert
tytuł oryginału:
The Last Year of Luftwaffe

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-606-8220-3

liczba stron:
248

słowa kluczowe:
Luftwaffe , Front Wschodni , Front Zachodni

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz