Psychologia i socjologia

Alice Morgan – Terapia narracyjna. Wprowadzenie

Koncepcja terapii narracyjnej narodziła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Australii. Za jej twórcę uważa się Michaela White’a (1948–2008), jednego z założycieli Dulwich Centre – pierwszego i jak dotąd największego ośrodka terapii narracyjnej na świecie. Współtwórcą tego podejścia jest David Epston, pracujący w Nowej Zelandii.

Stopniowo terapia narracyjna zaczęła zyskiwać popularność w Stanach Zjednoczonych, następnie w Europie – głównie w Wielkiej Brytanii oraz Danii. Obecnie programy większości szkoleń psychoterapeutycznych obejmują wykłady lub warsztaty dotyczące teorii i praktyki narracyjnej. Również w Polsce ten nurt staje się coraz bardziej znany.

Książka Alice Morgan to pierwsza na polskim rynku publikacja w całości poświęcona zagadnieniom terapii narracyjnej. Adresowana jest przede wszystkim do psychoterapeutów chcących bliżej poznać metody pracy narracyjnej. Niektóre z nich stały się klasycznymi technikami, którymi posługują się terapeuci różnych orientacji, inne mogą być mniej znane polskiemu Czytelnikowi. Z pewnością zainteresuje też nieprofesjonalistów jako wprowadzenie do nieco odmiennego sposobu myślenia o człowieku, jego problemach i możliwościach pomagania mu w trudnościach.

dr Szymon Chrząstowski
Wydział Psychologii UW   źródło opisu: http://www.paradygmat.eu/pl/ksiazki/51-terapia-narracyjna-wprowadzenie źródło okładki: http://www.paradygmat.eu/pl/ksiazki/51-terapia-narracyjna-wprowadzenie

Wydawnictwo:
Paradygmat
tytuł oryginału:
What is narrative therapy. An easy-to-read introduction

data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788361269120

liczba stron:
152

słowa kluczowe:
psychoterapia , terapia narracyjna

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski