Anda Rottenberg – Rottenberg. Już trudno
Wywiad z Andą Rottenberg to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką.
Na początku ustrojowej transformacji, Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce, i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.
Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki „Proszę bardzo”. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze. źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- data wydania:
- 14 marca 2014
- ISBN:
- 9788363855802
- liczba stron:
- 192
- słowa kluczowe:
- anda rottenberg , rottenberg , krytyka polityczna , emancypacja , sztuka , zachęta
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski