Filozofia i etyka

Andrew Hodges – Turing

Na wielką filozofię składają się nie opasłe dzieła, ale wielkie myśli. Te zaś można najczęściej zawrzeć w prostych sformułowaniach. Muszą one być jednak inspirowane jasnym zrozumieniem tematu i pociągać za sobą doniosłe konsekwencje. Takie streszczenia trafiają się bardzo rzadko. Na szczęście autorom serii „WIELCY FILOZOFOWIE – Miniatury filozoficzne” udało się zrealizować podjęty zamiar bezbłędnie. „Miniatury filozoficzne” stanowią doskonałe wprowadzenie do filozofii. Oparte są na pomyśle bliskiego powiązania cytatów z komentarzem. Odwołują się wprost do licznych fragmentów podstawowych dzieł filozoficznych, przedstawiają myśl omawianych autorów w konfrontacji z wybranymi stanowiskami oponentów i ukazują historyczne znaczenie wywołanej przez ich spór inspiracji intelektualnej.
Alan Turing 1912-1954
Czy można powiedzieć, że maszyna myśli? Dziś pytanie to wywołuje nierozwiązywalne filozoficzne spory. Alan Turing nie miał jednak wątpliwości. W jego czasach słowo „komputer” oznaczało rachmistrza, a słowo „maszyna” można było rozumieć tak szeroko, by odnosiło się do algorytmu urządzenia mającego ściśle określoną „tablicę zachowań”. Maszyna Turinga była więc już maszyną – gdy jej projekt powstał na papierze. Jeden z pierwszych komputerów w obecnym rozumieniu tego słowa skonstruowany został przez Alana Turinga, któremu zlecono rozszyfrowanie tajnych meldunków wysyłanych przez niemieckie łodzie podwodne. Turing wyszedł z założenia, że maszyna będzie myśleć. Zaczął przede wszystkim od opisania biegu myśli, jakie powinien mieć „ludzki komputer”, czyli rachmistrz. Następnie zaprojektował urządzenie, które naśladowało bieg myśli rachmistrza krok po kroku. Kod udało się złamać. Sam Turing mógł się zastanawiać, czy ludzie zawsze myślą – bo czasem zgadują albo nieodpowiedzialnie o czymś marzą. Nigdy jednak nie wątpił, że maszyny potrafią myśleć.
Andrew Hodges jest wykładowcą w Wadham College w Oksfordzie i autorem opublikowanej w 1983 roku biografii Turinga Alan „Turing: the Enigma”.   źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1997 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Amber
tytuł oryginału:
Turing

data wydania:
1997 (data przybliżona)

ISBN:
83-7169-568-3

liczba stron:
96

słowa kluczowe:
Enigma , komputer , maszyna Turinga , test Turinga

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz