Andrzej Bursa – Utwory wierszem i prozą
Twórczość Andrzeja Bursy w znacznej mierze przepełniona była buntem, brutalnością i cynizmem; wiersze cechowały naturalizm oraz antyestetyka. Bursa był poetą szukającym trwałych wartości humanistycznych i prawd o człowieku i sobie samym. Dzieła artysty idealnie opisują ówczesną rzeczywistość w sposób demaskatorski i bezkompromisowy, a zarazem przesycone są ukrytym liryzmem.
Bunt przeciwko normom życia społecznego, tradycji romantycznej, konwencjom, moralności to jedynie powierzchowne odczytanie twórczości Bursy. Poeta dostrzegał istniejące wokół zło i wyrażał je adekwatnymi środkami literackimi, jednak w jego utworach zauważyć można wyrazistą potrzebę obcowania z dobrem. W jego twórczości poetyckiej można bowiem wyodrębnić trzy grupy utworów: wiersze buntownicze, poezje, w których ukazywano niespełnione arkadyjskie marzenia (np. poemat Luiza), lirykę refleksyjną, zaskakującą głębią przemyśleń i dojrzałością formy (np. wiersz Karnawał)[2].
Indywidualista, nie był związany z żadną z licznych w owym czasie grup literackich. źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Bursa źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- data wydania:
- 1982 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-08-00381-8
- liczba stron:
- 476
- słowa kluczowe:
- poezja polska , poeci przeklęci , proza polska , opowiadanie polskie
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski