Andrzej Dubicki – Celtica. Studia z dziejów Celtów tom II
Podsumowując stwierdzić należy, że Celtica tom II to wydawnictwo wartościowe i potrzebne. Zawiera teksty ciekawe, bardzo dobrze napisane, tak pod względem merytorycznym, jak i językowym. Dobrze się stało, że redagowane jest w sposób interdyscyplinarny. Jest przy tym nowoczesne i otwarte na nowe interpretacje. Należy tylko życzyć Redakcji wytrwałości w pracy nad następnymi tomami.
dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr
Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Reasumując stwierdzam, że Celtica tom II, wyróżnia się pogłębionym ujęciem prezentowanych w niej zagadnień. Opublikowanie jej niewątpliwie przyczyni się do udostępnienia zawartych tu poglądów szerokiemu gronu badaczy wnosząc nowe wartości poznawcze do literatury przedmiotu. Treść recenzowanej pracy znajduje się w głównym nurcie moich zainteresowań naukowych. Tym samym z dużą uwagą śledzę najnowszą literaturę przedmiotu i podejmowane aktualnie dyskusje nad prezentowanymi w niej zagadnieniami. Na tle innych, znanych mi pozycji wydawniczych ukazujących się współcześnie i omawiających zbliżoną tematykę, mogę stwierdzić, że przedłożona mi do recenzji książka mieści się niewątpliwie w czołówce polskich publikacji poświęconych problemowi świata celtyckiego.
dr hab. Andrzej Michałowski, prof. UAM
Instytut Prahistorii UAM
Spis treści:
Słowo wstępne
O autorach
M.N. Faszcza – Raz jeszcze o klientelizmie wschodnich plemion goidelskich
A. Dubicki – Burebista i upadek potęgi celtyckiej nad środkowym Dunajem
Ł. Kieferling – Rekonstrukcja staterów kujawskich typu Gąski i Sławęcinek. Mennica celtycka z przełomu er w świetle eksperymentów
M. Olędzki, L. Ziąbka, A. Kędzierski – Celtowie w międzyrzeczu Prosny i Warty u schyłku epoki La Tène
D. Waszczak – Bitwa nad rzeką Sabis (57 r. p.n.e.)
M.N. Faszcza – Celtologia po Mallorym – nowe perspektywy badawcze
Ryciny źródło opisu: Tetragon źródło okładki: Tetragon
- Wydawnictwo:
- Celtica
- data wydania:
- 2014 (data przybliżona)
- kategoria:
- historia
- język:
- polski