Andrzej Friszke – Adam Ciołkosz. Portret Polskiego Socjalisty
Postać Adama Ciołkosza przypomina najpiękniejsze karty w historii polskiej lewicy i socjalizmu. Pokazuje, że przez całe dekady to właśnie socjaliści reprezenowali wszystko to, co w polskiej tradycji politycznej najlepsze: ideały demokracji, sprawiedliwości społecznej, wolności, praw obywatelskich, pluralizmu i tolerancji, wreszcie niepodległości.
Książka Andrzeja Friszke o tym wybitnym działaczu Polskiej Partii Socjalistycznej to pasjonująca biografia polityczna, a także opowieść o sukcesach, klęskach i patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów.
Legenda Ciołkosza, skazana na zapomnienie w PRL, domaga się przypomnienia w czasach, gdy słowo „socjalizm” kojarzy się z biurokracją, niewydolną gospodarką czy sowiecką dominacją.
Adam Ciołkosz (1901 – 1978) – prawnik i historyk, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej i powstaniec śląski. Poseł na sejm II RP i więzień twierdzy brzeskiej. Wybitny mówca wiecowy i charyzmatyczny lider robotniczych strajków. źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaHistoryczna/B…(?) źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaHistoryczna/B…»
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- data wydania:
- 25 lutego 2011
- ISBN:
- 9788361006770
- liczba stron:
- 512
- słowa kluczowe:
- socjalizm międzywojnie lewica
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski