Psychologia i socjologia

Andrzej Kuźmicki – Symbolika jaźni

Naszą wędrówkę rozpoczniemy od najbardziej „psychoanalitycznego” jej ujęcia (rozumienia), starając się wskazać na powiązania pojęcia jaźni z innymi ważnymi terminami w koncepcji jungowskiej. Następnie przejdziemy do sfery symboli i symbolotwórczej mocy przejawiania się jej archetypu. Opiszemy tu symboliczne przejawy jej aktywności, by poprzez język symboli „odkryć” trudniej dostępne jej cechy. Tym, co postaramy się ostatecznie pokazać będzie m. in. paradoksalna, dwoista natura oraz szczególna dynamika procesu jej urzeczywistniania, wyrażona pojęciem indywiduacji.

Procesowi indywiduacji poświęcony będzie zresztą w całości rozdział trzeci, w którym sięgniemy do rozbudowanej symboliki alchemicznej, by w końcu w rozdziale czwartym opisać różne aspekty doświadczania wspomnianego tu archetypu jedności i pełni.

*** OPIS KSIĄŻKI ZE STRONY WYDAWNICTWA „ENETEIA”:

„Monografia jest poświęcona centralnemu zagadnieniu myśli Junga, tj. teorii Jaźni. Autor sięga po źródłowe teksty Junga, omawiające znaczenie tego archetypu oraz problem integracji psyche, dążenia do łączenia przeciwieństw i doświadczenia inspirujące proces indywiduacji. Porusza aspekty psychologiczne, filozoficzne i religijne teorii Jaźni, odwołując się także do współczesnych autorów polskich, którzy zajmują się badaniami myśli Jungowskiej.”   źródło opisu: Eneteia/ Wydawnictwo Psychologii i Kultury 2008 źródło okładki: Eneteia/ Wydawnictwo Psychologii i Kultury 2008

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788385713821

liczba stron:
413

słowa kluczowe:
Psychologia , jung , jaźń , indywiduacja , Ja , archetyp , alchemia

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski