Psychologia i socjologia

Aneta Chybicka – Między płcią a rodzajem

Niniejsza książka odnosi się do zjawisk związanych z różnicami i podobieństwami rodzajowymi, pyta o ich zakres i znaczenie, genezę i konsekwencje.
Celem prezentowanej publikacji jest podkreślenie istnienia ważnego połączenia między nauką a praktyką – badania naukowe w psychologii rodzaju nie są prowadzone sobie a muzom, lecz mają na celu m.in. analizę określonych zjawisk społecznych i rożnych aspektów ludzkiego zachowania oraz ich wyjaśnianie(np. przez badanie treści stereotypów rodzaju obecnych w danej kulturze i genezy ich powstania). Wyniki badań naukowych mogą mieć konkretne przełożenie na jakość życia człowieka, m.in. wyjaśniając przyczyny takich zjawisk, jak tzw. cieknący rurociąg, dotyczący kobiet, które zwalniają tempo pracy, a nawet porzucają swoją profesję (np. na skutek urodzenia dziecka), i mogą zostać efektywnie wykorzystane do zbudowania skutecznej kampanii społecznej zwiększającej np. szanse zatrudnienia kobiet po dłuższym okresie przebywania poza rynkiem pracy. W niniejszej książce prezentowane artykuły zostały tak dobrane, by pokazywały określony problem społeczny związany z kwestiami psychologii rodzaju oraz opisywały sposób, w jaki przedstawiane badania naukowe przyczyniają się do jego rozwiązania.
Książka składa się z trzech części, z których każda dotyka nieco innego aspektu kobiecości i męskości. Pierwsza część skupia się m.in. na doniesieniach „z frontu badań” nad stereotypami, począwszy od analizy treści i struktury stereotypu polskiego mężczyzny i polskiej kobiety, a skończywszy na porównaniu funkcjonowania poznawczego i społecznego obu płci, oraz podsumowuje współczesne wyniki badań na temat różnic płciowych i opisuje konsekwencje ich istnienia. W drugiej części Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z przeglądem rożnych zagadnień, które mają związek z jakością relacji między partnerami w związku intymnym.
Natomiast ostatnia część, redagowana wspólnie z dr Pauliną Petrus, dotyczy konkretnych przykładów przełożenia nauki na działania mające na celu podniesienie jakości funkcjonowania kobiet i mężczyzn: tworzenia skutecznych kampanii na rzecz równouprawnienia, ruchów społecznych czy realizowania projektów mających na celu rozwój przedsiębiorczości kobiet w krajach rozwijających się.

Życzymy Państwu owocnej lektury
Aneta Chybicka
Natasza Kosakowska-Berezecka

Polecamy również z tej kategorii:

Badania nad zastosowaniem elementów śpiewu klasycznego w rehabilitacji chory …
Maria Izabela Mielnik
28.00

Dydaktyczne i pozadydaktyczne uwarunkowania efektów nauczania indywidualnego …
Beata Jachimczak
38.00

Szkoła wyższa w toku zmian
Janina Kostkiewicz
38.00

Inne książki tego autora:

Kobiecość w obliczu zmianstudia interdyscyplinarne
Aneta Chybicka
39.80   źródło opisu: http://www.impulsoficyna.com.pl/index.php?cat=wysz…(?) źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Impuls
data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7587-245-3

liczba stron:
222

słowa kluczowe:
płeć

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski