Anna Król – Japonizm polski
Pierwsza w Polsce książka poświęcona jednemu z najbardziej fascynujących zjawisk w dziejach sztuki nowoczesnej – polskiemu japonizmowi, czyli inspiracjom sztuką Japonii w twórczości polskich malarzy i grafików okresu Młodej Polski. Przedstawia nową interpretację pozornie doskonale znanej epoki i artystów – Boznańskiej, Fałata, Stanisławskiego i jego uczniowie, Weissa, Ruszczyca, Wyczółkowskiego i Wyspiańskiego. Prezentuje zderzenie dzieł polskich twórców doby modernizmu z wybranymi przykładami japońskich drzeworytów ukiyo-e i malowideł na jedwabiu (takich mistrzów jak: Hokusai, Hiroshige, Utamaro) oraz rzeźby i rzemiosła artystycznego.
To zaskakujące ujęcie skłania czytelnika do dokonania porównań, szukania – niemal automatycznie – podobieństw i różnic pomiędzy sztuką polską i japońską oraz ujawnia wyraźne i głębokie analogie pomiędzy obiema kulturami, do prowadzenia międzykulturowego dialogu.
Czytelnik ma też okazję poznać nowe interpretacje dzieł powszechnie znanych.
Publikacja – w wyrafinowanej szacie graficznej autorstwa Rafała Sosina – stanowi podsumowanie projektu badawczo-wystawienniczego realizowanego od 2005 roku przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha, autorstwa Anny Król. źródło opisu: http://manggha.pl/ja/publikacje/japonizmpolski źródło okładki: http://manggha.pl/ja/publikacje/japonizmpolski
- Wydawnictwo:
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788362096145
- liczba stron:
- 331
- słowa kluczowe:
- Japonia , japonizm
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski