Anna Nasiłowska – Czteroletnia filozofka
Asia mówi:
– Tato… nie, mamo… – Asiu, dlaczego ci się tak często myli? Czy my jesteśmy do siebie podobni? – Nie. Ja was po prostu dobrze nie znam. Bo nie widziałam was zanim się urodziłam, i dlatego.
– O – Jaka pogoda! Już kwiecień, a pada śnieg! – Oj niedobrze. To znaczy, że wiosna już nie żyje!
– Chodzisz jak rak! – Rak? Nie-rak? Czy I-RAK?
Jaki jest świat, gdy patrzy się na niego wraz z dzieckiem?
Anna Nasiłowska dopisuje nową wersję siebie. Być matką, żoną, pisarką może też znaczyć: stać się jeszcze raz czteroletnią filozofką.
Nowa proza Anny Nasiłowskiej jest opowieścią o tego rodzaju zadziwiającym doświadczeniu.
Kiedy zaczęłam uważnie słuchać tego, co mówi moja najmłodsza córka, odkryłam rzeczy zdumiewające. Nasze domowe rozmowy ułożyły się w opowieść o języku i o poznani świata. Czteroletni umysł ma wspaniałą zdolność stawiania pytań i dokonywania śmiałych uogólnień. Odwaga i wyobraźnia nie zostały jeszcze urobione przez przyzwyczajenia, tysięczne reguły życia społecznego i językowe stereotypy. A jednak dzieciństwo nie jest wcale bezpiecznym i beztroskim okresem. Mały człowiek ma przed sobą świat, którego nie rozumie. Dręczy go niepewność i poczucie zagubienia. Czy zgoda na poruszanie się tylko przetartymi szlakami jest ceną, jaką dorosły musi zapłacić za swoje przystosowanie i względną życiową wygodę?
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- data wydania:
- 2004 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-08-03589-2
- liczba stron:
- 161
- słowa kluczowe:
- biografia , Anna Nasiłowska , dzieci
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski