Psychologia i socjologia

Antoni Domaniewski – Homo homini. Mały traktat etyczny

Czy wartości etyczne mają charakter obiektywny i racjonalny? Czy możliwy jest system etyczny niezależny od religii czy obyczaju, wychodzący ponad lokalne moralności? Artur Domaniewski przedstawia oryginalną propozycję uniwersalnej „etyki ludzkiej”, opartej na empatii i tolerancji. Jej ostatecznym celem jest dobro człowieka, wyrażające się między innymi w potrzebie godności, miłości i wolności, ograniczone jedynie dobrem drugiego człowieka.

Autor podejmuje zarazem wiele istotnych kwestii etycznych, takich jak nietolerancja religijna, wychowanie, eutanazja czy sprawy seksu, omawia także wybrane koncepcje, od etyki Arystotelesowskiej, przez Dekalog i systemy nowożytne, aż do Deklaracji Praw Człowieka.

„Homo homini” to inspirujące i przejrzyste wprowadzenie w problematykę etyczną, a zarazem interesująca propozycja systemu etycznego, który w złożonym i pełnym konfliktów współczesnym świecie każe przede wszystkim rozpoznać w drugim człowieku samego siebie.   źródło opisu: http://www.proszynski.pl/ źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
data wydania:
29 lutego 2008

ISBN:
978-83-7469-698-2

liczba stron:
374

słowa kluczowe:
humanistyka , etyka , moralność , obiektywizm , racjonalizm

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski