Ebooki

Antoni Kroh – PRAGA. Przewodnik

440 stron tekstu, 44 fotografie barwne, 10 fotografii czarno-białych, 16 rysunków, 29 mapek i planów.; wewnątrz skrzydełek ogólny plan aglomeracji praskiej oraz widok na Stare Miasto i Most Karola. Wydanie I. Pruszków 2007

Praga to jedno z najbardziej niezwykłych miast naszej części Europy. Antoni Kroh – autor niniejszego przewodnika, historyk, etnograf, literat i tłumacz zobaczył ją po raz pierwszy w 1962 r. i zakochał się od pierwszego wejrzenia. Owocem tej miłości jest ten przewodnik, gdzie znajdziemy nie tylko opis miejsc znanych i mniej znanych, lecz także zbiór ciekawostek na temat historii i kultury czeskiej. Przewodnik ten jest zarazem książką „do czytania” ciekawą dla osób wybierających się do Pragi i równie ciekawą dla osób zostających w domu.

Zdjęcie na okładce to jeden z posągów na moście Karola przedstawiający Bruncvíka, zwanego czasem
Rolandem, symbol praw Starego Miasta do mostu. Według legendy Bruncvík długo wędrował po świecie, przeżył wiele niebezpiecznych przygód, a ratował go miecz, który sam ścinał głowy, gdy właściciel krzyknął: Všem hlavy dolů!
Miecz wmurowany jest w most Karola, a podejmie go święty Wacław, spiesząc na odsiecz Ziemi Czeskiej, gdy jego koń kopytem rozgarnie ziemię. W trakcie remontu mostu po powodzi w 1890 roku rzeczywiście znaleziono wewnątrz kamiennego filara wielki zardzewiały miecz – ale czy ten?…

Od autora:
„Jest to pierwszy tak szczegółowy przewodnik po Pradze w języku pol¬skim. Mam nadzieję, że będzie spełniać trojaką rolę:
– jako towarzysz spacerów po Pradze;
– jako zbiór informacji, ciekawostek, anegdot, cytatów, legend – do czytania w wolnej chwili, dla przyjemności;
– jako wprowadzenie do historii kultury Czech, próba spojrzenia na kulturę czeską równocześnie z zewnątrz i od wewnątrz, z perspektywy polskiej i czeskiej zarazem. Książka, która może ułatwić Czytelnikowi orientację nie tylko podczas wypraw do Pragi, ale również wypraw w głąb historii kultury naszych najbliższych sąsiadów. Narodu bliskiego nam, lecz zarazem egzotycznego, a często nieznanego.
Ukazuje się wielka mnogość opracowań o Pradze: publikacje naukowe, popularne, gawędy, albumy fotografii, monografie dzielnic i poszczegól¬nych zabytków, cmentarzy, komunikacji miejskiej, kultury fizycznej, atlas praskiego ptactwa, poezja i proza, ostatnio surrealistyczna. Ten ogrom zagadnień wymusił ostrą selekcję, ograniczenie do tematów najważniej¬szych i — zdaniem autora — najciekawszych, choć mniej znanych. Taki wybór zawsze budzi rozmaite wątpliwości.
Nie wytyczam tras turystycznych. Przy każdym rozdziale czytelnik znajdzie schematyczny plan, a na końcu książki indeks, który ułatwi wyszukanie potrzebnej informacji. Myślę, że aby poznać miasto i zado¬mowić się w nim. najlepiej jest bloumat, czyli łazić gdzie oczy poniosą, nie zaś realizować zaplanowaną (przez kogoś) marszrutę. A gdy coś za¬ciekawi albo wzruszy, sięgnąć po przewodnik. Zwiedzam w ten sposób Pragę od ponad czterdziestu lat i za każdym pobytem odkrywam ją na nowo.
Zachęcam do przeczytania przed wyjazdem rozdziałów wstępnych. Na miejscu dobrze będzie zaopatrzyć się w szczegółowy, aktualny plan mia¬sta. Co roku ukazują się kolejne wydania w licznych wersjach, głównie w skali 1:20000. Można również zajrzeć do Internetu.”   źródło opisu: http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dane_szczegolo…(?) źródło okładki: http://www.rewasz.com.pl/GRAF/OBRAZKI/praga.jpg

Wydawnictwo:
Rewasz
data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788389188625

liczba stron:
440

słowa kluczowe:
Czechy , Praga , stolice , Europa

kategoria:
turystyka, mapy, atlasy

język:
polski

Dodaj komentarz