Literatura popularnonaukowa

Antoni Wacyk – O polski charakter narodowy. ZADRUGA

„Rzecz w tym, że charakter narodowy polski uległ odpolszczeniu, został gruntownie skatoliczony. Powtórzę już cytowane przeze mnie gdzie indziej słowa miłośnika naszej przeszłości: „Czas przyszły wyjaśni tę prawdę, że od wczesnego polania nas wodą, zaczęły się zmywać wszystkie cechy nas znamionujące, osłabiał w wielu naszych stronach duch niepodległy, i kształcąc się na wzór obcy, staliśmy się na koniec sobie samym obcymi.”
O wodzie w katolickiej chrzcielnicy napisał Juliusz Słowacki, że jest to ta przeklęta woda, której pies nie chce, wąż nawet nie pije. To jest finezja poetycka wieszcza. Uczony natomiast, historyk kultury, stwierdza: „Pod wpływem nowej wiary zmienił się niebawem wygląd kraju i tryb życia. W niesłychany dotąd sposób zaciężył kościół nad jednostką, swobodną w pogaństwie.”
Jan Stachniuk nazwał rzecz po imieniu: „Chrystianizacja Polski była zaszczepieniem w jej organizm raka wspakultury. On też stał się kręgosłupem polskiej świadomości narodowej.”   źródło opisu: http://www.ksiegarniaswit.pl/spoleczestwo-i-kultur…(?) źródło okładki: http://www.ksiegarniaswit.pl/spoleczestwo-i-kultur…»

Wydawnictwo:
Toporzeł
data wydania:
1995 (data przybliżona)

ISBN:
8385559191

liczba stron:
87

słowa kluczowe:
Zadruga

kategoria:
Literatura popularnonaukowa

język:
polski

Dodaj komentarz