Aron Guriewicz – Wyprawy wikingów
Książka przedstawia dzieje łupieskich, zaborczych i niejednokrotnie odkrywczych wypraw, jakie w IX–XI w. podejmowali skandynawscy żeglarze i wojownicy, wyprawiając się do dalekich krajów. Przyczyny tej ekspansji, jej dramatyczny przebieg i wpływ tak na losy Skandynawii, jak w ogóle Europy. Warunki życia mieszkańców dawnej Skandynawii, ich obyczaje, wierzenia, sztuka, technika budowania okrętów i sposoby wojowania. Wymowa – nieznanych polskiemu czytelnikowi – skandynawskich materiałów archeologicznych.
Dr nauk historycznych Aron Jakowlewicz Guriewicz urodził się w Moskwie w 1924 r. Tu studiował historię pod kierunkiem akademika E. A. Kosminskiego. Po wieloletniej działalności naukowej i dydaktycznej w Instytucie Pedagogicznym w Kalininie, przeszedł w 1967 r. do pracy w Instytucie Filozofii Akademii Nauk ZSRR.
Swoje zainteresowania naukowe skoncentrował głównie na wczesnośredniowiecznej historii Skandynawii, zwłaszcza Norwegii. Osobliwości społecznego i politycznego rozwoju Skandynawii skierowały uwagę Guriewicza ku, zasygnalizowanym także w „Wyprawach wikingów”, zagadnieniom psychologii historycznej. Jest autorem wielu prac naukowych i tłumaczonych na wiele języków rozpraw, poświęconych tym zagadnieniom. źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1969 źródło okładki: literacki24.pl
- Wydawnictwo:
- Wiedza Powszechna
- tytuł oryginału:
- Πoxoды викингов
- data wydania:
- 1968 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 192
- słowa kluczowe:
- Wikingowie
- kategoria:
- historia
- język:
- polski