August Strindberg – Bajki
„Bajki” Augusta Strindberga to nie znany dotąd w Polsce fragment twórczości wielkiego Skandynawa. Niektóre z nich, przygotowane dla najmłodszej córki, Anne-Marie, nawiązują do utworów Andersena; inne mają charakter krótkich opowiadań adresowanych do dorosłego czytelnika. Wydane w Szwecji po raz pierwszy w roku 1903, należą do klasyki literatury szwedzkiej.
Pisane pod koniec życia autora, zawierają prawie wszystkie te motywy, które można znaleźć we wcześniejszych utworach Strindberga. Jest w nich walka, przegrana i zwycięstwo, tęsknota za śmiercią, próba odnalezienia własnego ja, poszukiwanie dobra i zła, od którego już tylko krok do krainy baśni, świata snów i wyobrażeń, ale ów świat snów jest w „Bajkach” o wiele milszy, lepszy i łagodniejszy niż w dramatach. Pisarz, wierny zasadzie, że w bajkach zawsze wszystko dobrze się kończy, daje tu problemom, które go niezmiennie nurtowały, szczęśliwe rozwiązanie.
Z kart takich opowiadań, jak „Fotografia i filozofia”, „Pilot morski w tarapatach” czy „W sobótkowy czas” wyłania się Strindberg mistyk i filozof, ale też Strindberg optymista, dzięki czemu jego twórczość zyskuje nowy, pełniejszy wymiar. źródło opisu: Okładka książki źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Alfa – Wero
- tytuł oryginału:
- Sagor
- data wydania:
- 1995 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8370018920
- liczba stron:
- 200
- słowa kluczowe:
- bajka , Szwecja , folklor , tradycja
- kategoria:
- klasyka
- język:
- polski