Filozofia i etyka

Bernhard Waldenfels – Podstawowe motywy fenomenologii obcego

Bernhard Waldenfels jest w Polsce autorem znanym, a fenomenologiczne podejście cieszy się w środowisku filozoficznym popularnością. Oryginalna i systematyczna ekspozycja problematyki obcości przez Waldenfelsa zyskała już w polskim środowisku filozoficzno-kulturoznawczym znaczne uznanie. Jednak prezentowana przez Waldenfelsa problematyka obcości jest już u nas znana zaczątkowo. W 1992 roku nakładem Oficyny Naukowej ukazała się książka (w przekładzie Janusza Sidorka) Topografia obcego. Studia z fenomenologii obcego. Wykorzystuje się ją u nas w akademickich dyskusjach i w dydaktyce w dziedzinach filozofii, kulturoznawstwa, antropologii, a także w rozmaitych dyskursach transdyscyplinarnych. Problematyka, jaką podejmuje Waldenfels, interesuje nadto – oprócz żywo ją dyskutującego środowiska fenomenologów – także reprezentantów innych dyscyplin humanistycznych, o czym zaświadcza szeroka recepcja tej pierwszej (i jak dotąd – jedynej) dostępnej po polsku książki tego autora.

Książka Podstawowe motywy fenomenologii obcego (wydana w 2006 roku przez wydawnictwo Suhrkamp) stanowi zwartą i przejrzystą syntezę dokonań Waldenfelsa z ostatnich lat: od ujęcia człowieka jako istoty granicznej poprzez analizę doświadczenia cielesnego po problematykę rozwijaną pod hasłem interkulturowości.
Wydanie najnowszej książki Waldenfelsa stanowi syntezę jego refleksji zainicjowanej Topografią obcego.   źródło opisu: http://oficyna-naukowa.home.pl/ źródło okładki: http://oficyna-naukowa.home.pl/

Wydawnictwo:
Terminus
tytuł oryginału:
Grundmotive einer Phänomenologie des Fremden

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788374590280

liczba stron:
160

słowa kluczowe:
fenomenologia obcego , obcy , fenomenologia , człowiek jako istota graniczna

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz