w

Bertrand Cramer – Pierwsze dwa lata. Co się dzieje pomiędzy matką, ojcem i dzieckiem

Przyjście dziecka na świat wywołuje najbardziej zdumiewające reakcje: niemowlę może być tym, który daje nadzieję na realizację niespełnionych ambicji rodziców, tym, który niesie obietnicę miłości doskonałej, o jakiej marzyli. Może być idealną postacią, która zapełni wszystkie braki, naszym drugim „ja”, partnerem porozumienia. Ale może również przynieść rozczarowanie, jeśli odzwierciedla tę „gorszą” stronę naszej osoby albo jest wcieleniem rodzica, którego nienawidzimy lub kiedy nosi w sobie piętno jakiegoś defektu, z racji swojego wyglądu, płci lub choroby.
Niemowlę jako obiekt gorącej miłości może uczynić rodziców najszczęśliwszymi z ludzi, ale może też być powodem niepokoju, a nawet budzić nienawiść.
Dlaczego tak się dzieje?
W książce „Pierwsze dwa lata” Bertrnard Cramer, psychoanalityk i profesor psychiatrii dziecięcej, odkrywa mechanizmy tej tak szczególnej relacji łączącej noworodka z rodzicami. Opowiadając o prowadzonych przez siebie terapiach, których oryginalność polega na wspólnym uczestnictwie matki i niemowlęcia, ukazuje najczęstsze wymagania stawiane dziecku przez rodziców i sposoby reagowania na nie maluchów.
Tłumaczy, dlaczego miedzy rodzicami a dzieckiem mogą się pojawiać napięcia oraz co zrobić by je rozładować. Można bowiem, na szczęście, odwrócić zły los.   źródło opisu: http://www.gwp.pl/294,pierwsze-dwa-lata-co-sie-dzi…(?) źródło okładki: http://www.gwp.pl/294,pierwsze-dwa-lata-co-sie-dzi…»

Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
tytuł oryginału:
Profession bébé

data wydania:
26 kwietnia 2005

ISBN:
8389120224

liczba stron:
120

słowa kluczowe:
psychologia , socjologia , matka , dziecko , ojciec , rodzina , socjalizacja

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski