Bogdan Kościk – Rośliny energetyczne
Praca została podzielona na 9 rozdziałów, zaczynając od problematyki ogólnej, a kończąc na technologiach uprawy poszczególnych gatunków i finansowaniu tych przedsięwzięć. W pierwszym rozdziale są omówione tendencje rozwoju energetyki na świecie, w UE i w Polsce.
W rozdziale trzecim przedstawione zostały ogólne warunki uprawy roślin energetycznych w Polsce, których technologie zostały przedstawione w 5 kolejnych rozdziałach. W niniejszej monografii omówione zostały prawie wyłącznie rośliny wieloletnie (drzewa, wierzba wiciowa, topinambur, ślazowiec pensylwański, kostrzewa trzcinowa, mozga trzcinowata, trzcina, palczatka Gerarda, miskant olbrzymi i cukrowy oraz spartinapreriowa i inne). Taki dobór gatunków wynikł głównie z potrzeby zagospodarowania gruntów odłogowanych i generalnie nieużytkowanych rolniczo. Publikacja kończy się rozdziałem informującym o możliwych źródłach finansowania na zasadach preferencyjnych. Autorzy podręcznika posłużyli się przykładami z praktyki, dokumentując to licznymi fotografiami.
Niniejsza praca jest napisana z myślą o szerokim kręgu odbiorców. Adresatami są przede wszystkim rolnicy, doradcy, studenci, a także przedsiębiorcy zajmujący się pośrednictwem w dostawie biomasy oraz produkcją i zaopatrzeniem w energię cieplną, czy też elektryczną. Możliwości i uwarunkowania pozyskiwania energii z plantacji energetycznych powinni znać też przedstawiciele samorządów lokalnych oraz pracownicy biur planowania przestrzennego. Zagadnienia te nie powinny być obce osobom zajmującym się zarządzaniem środowiskiem w gminach, a nawet w przedsiębiorstwach. źródło opisu: http://www.agroswiat.pl/go/_info/?id=622 źródło okładki: http://www.agroswiat.pl/photo/product_info/0/2/0/1_02068eec5139.jpg
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Lublinie
- data wydania:
- 2003 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8372590915
- liczba stron:
- 146
- kategoria:
- flora i fauna
- język:
- polski