Historia

Bronisław Baczko – Rewolucja. Władza, nadzieje, rozterki

Rewolucji od samych jej początków towarzyszy wyobrażenie o jej końcu. Dla jednych cele rewolucyjne miały być osiągnięte szybko i to dzięki wyzwoleniu i zmobilizowaniu ogromnych energii. Dla innych natomiast koniec miałby być bliski, ponieważ obietnice rewolucyjne są niespełnialne, a namiętności rozpalone przez demagogów szybko wygasną.
Obie przeciwstawne retoryki, rewolucyjna i kontrrewolucyjna, przyrównują rewolucję do gigantycznej katastrofy naturalnej: burzy, huraganu, wybuchu wulkanu, trzęsienia ziemi itp. Jednym to porównanie narzuca się ze względu na czysto niszczycielski charakter Rewolucji, innym – ponieważ Rewolucja jest chwilą niezwykłą – zbawczym kryzysem, poprzez który historia, niczym natura, się odnawia.
Jednakże jedni i drudzy wyobrażają ją sobie jako czas wyjątkowy i krótki. Otóż im dłużej rewolucja trwała, tym bardziej wyczerpywała się ta retoryka i bardziej dręczące stawało się pytanie: jak zakończyć Rewolucję? Odpowiedzi na to pytanie w dużej mierze określają rewolucyjne programy polityczne i ideologie.   źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,735.html źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,735.html

Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7453-005-7

liczba stron:
512

słowa kluczowe:
Rewolucja Francuska , rewolucja

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz