Carl Gustav Jung – O zjawisku ducha w sztuce i nauce
Słowo staje się w człowieku. Ulegamy mu, ponieważ jesteśmy zdani na głęboką niepewność…
Mit jest lub może być dwuznaczny, jak pytia delficka albo jak sen. Nie możemy ani nie powinniśmy zrezygnować z posługiwania się rozumem, nie powinniśmy się też wyrzec nadziei, że instynkt pospieszy nam na pomoc…
Wszystko bowiem, w czym wyraża się „inna wola”, jest uformowane przez człowieka, to jego myślenie, jego słowa, jego obrazy i wszystkie ograniczenia, którym podlega. Toteż gdy człowiek zaczyna, nie najzręczniej, myśleć w kategoriach psychologicznych, wtedy wszystko odnosi do siebie, sądzi bowiem, że wszystko dzieje się wedle tego, co postanowił, że wynika „z niego samego”.
Nie pojmuje jednak, że tym, co przeszkadza mu odróżnić to, co istotnie sam wymyślił mając określone zamiary, od tego, co przyszło doń z innego źródła – i to zupełnie spontanicznie – jest słabość świadomości i związany z nią lęk przed nieświadomością. Człowiek nie może zdobyć się na obiektywizm wobec samego siebie i nie umie jeszcze spojrzeć na siebie jak na coś danego, z czym jest tożsamy for better od worse.
Zrazu wszystko spada na niego, przytrafia się mu i napiera nań, toteż z najwyższym trudem udaje mi się w końcu zdobyć dla siebie i utrzymać jakąś sferę względnej wolności. źródło opisu: Wydawnictwo KR 2011 źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/214000/214202.jpg
- Wydawnictwo:
- KR
- tytuł oryginału:
- Über das Phänomen des Geistes in Kunst und Wissenschaft
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-89158-61-1
- liczba stron:
- 252
- słowa kluczowe:
- duch , psyche , dusza , Paracelsus , Freud , psychologia , psychologia analityczna , psychoanaliza , kultura , sztuka , literatura
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski