Poezja

Cezary Sikorski – Wyimki z Elegii duinejskich R. M. Rilkego. Szkice z życia materii martwej

Przemysław Cerebież-Tarabicki, Szkice z życia materii martwej – Cezary Sikorski, Wyimki z Elegii dujnejskich R.M. Rilkego, Szczecin 2011. Opracowanie graficzne Agaty Kosmacz, format A 4, ss. 104
Tajemnica to sedno malarstwa Przemysława Cerebież-Tarabickiego. Zamykał ją długo w wieżach i piramidach, podkreślał swoje odgrodzenie, stawiając sześciany na rudej pustyni. Czasem trochę nieba i cienkich białych chmur w osobnym świecie czystości i błękitu. Przekroje przez inność – jakby rozpięte na desce malarskiej ptaki i ludzkie pałuby, niepewne, czy warto wyodrębnić się z kosmosu materii. Jej faktura – gęsta, nierówna, zakrzepła, a jednak zmagająca się w ruchu – jest ostatecznie wartością najbardziej uderzającą w sztuce Tarabickiego. (Aleksandra Słowik, Malarstwo w świecie nietoperzy. O Szkicach z życia materii martwej Przemka Cerebież-Tarabickiego).

Wyimki z Elegii duinejskich, autorstwa Cezarego Sikorskiego, to nie tylko parafraza, czyli swobodne omówienie utworu Rilkego. Zamiana prozy poetyckiej oryginału na klasycyzującą formę sonetową, mającą z góry narzucony porządek, czyniący z otwartego zapisu pierwowzoru bardziej zdyscyplinowaną postać poetycką, zdaje się sugerować, że autor Wyimków robi wypisy z sensów poszczególnych elegii, ale jednocześnie prowadzi z tymi sensami polemikę. Czyni to jak człowiek, który roztrząsa znaczenia po to, by samemu znaleźć w nich swoje miejsce, idąc niby po śladach, a jednak obok i tocząc spór sam ze sobą. (Jacek Sojan, Śladami poety Nieznanego).   źródło opisu: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2011 źródło okładki: http://www.zaulekpomylka.pl/Przemyslaw_Cerebiez-Ta…»

Wydawnictwo:
Zaułek Wydawniczy Pomyłka
data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788393006380

liczba stron:
104

słowa kluczowe:
poejza , słowo , obraz , ekfraza

kategoria:
poezja

język:
polski

Dodaj komentarz