Psychologia i socjologia

Charles J. Gelso – Relacja Terapeutyczna

Tematem książki jest relacja między klientem a terapeutą w psychoterapii:: to, z czego się składa, jak się rozwija w trakcie leczenia, czym się różni w poszczególnych szkołach psychoterapii, w jaki sposób działa i jak wpływa na leczenie.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jako punkt wyjścia przyjęto wcześniejsze prace pierwszego z autorów oraz Jeana Cartera dotyczące relacji terapeutycznej.
Według Gelsa i Cartera każda relacja terapeutyczna składa się z trzech elementów:: sojuszu roboczego, konfiguracji przeniesienia (włączając w to przeciwprzeniesienie terapeuty) oraz z elementu rzeczywistej relacji. Po wstępnym opisaniu relacji terapeutycznej w części pierwszej autorzy zajmują się szczegółową analizą każdego ze składników, a także sposobu, w jaki działa z punktu widzenia poszczególnych szkół psychoterapii (rozdziały 2–5). Część pierwszą zamyka rozdział 6 na temat wzajemnego oddziaływania tych elementów w kontekście relacji terapeutycznej oraz tego, jak relacja i techniki terapeutyczne wpływają na siebie nawzajem podczas leczenia.
Część druga książki jest poświęcona sposobowi funkcjonowania relacji terapeutycznej, jej zewnętrznym przejawom i sposobom działania z punktu widzenia czterech głównych nurtów teoretycznych:: psychoanalitycznego (rozdział 7), poznawczo-behawioralnego (rozdział 8), humanistycznego (rozdział 9) oraz feministycznego (rozdział 10).
Książka z pewnością będzie przydatna zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków psychoterapii oraz studentów   źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004 źródło okładki: http://gwp.pl/1055,relacja-terapeutyczna.html

Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
tytuł oryginału:
The psychotherapy relationship. Theory, research, and practice.

data wydania:
2004 (data przybliżona)

ISBN:
83-89574-41-1

liczba stron:
286

słowa kluczowe:
psychoterapia , psychologia

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski