Psychologia i socjologia

Claude Lévi-Strauss – Wszyscy jesteśmy kanibalami

Claude Lévi-Strauss napisał stronice tworzące prezentowany tom w odpowiedzi na prośbę dużego włoskiego dziennika „La Repubblica”. Owocem jest niepublikowany dotąd zbiór składający się z szesnastu tekstów powstałych w języku francuskim w latach 1989–2000.

Biorąc każdorazowo za punkt wyjścia jakieś bieżące wydarzenie, Lévi-Strauss nawiązuje do kilku z wielkich współczesnych debat. Czy chodzić będzie o epidemię nazywaną „chorobą wściekłych krów”, czy o współczesne formy kanibalizmu (żywieniowego lub terapeutycznego), czy o rasistowskie przesądy związane z praktykami rytualnymi (żeńskim albo męskim obrzezaniem), etnolog zachęca do podjęcia próby zrozumienia faktów społecznych rozwijających się na naszych oczach, przywołując dzieło Montaigne’a, stanowiące jeden z fundamentów zachodniej nowożytności: „każdy chce mienić barbarzyństwem to, co różni się od jego obyczaju”.

W tych kronikach naznaczonych piętnem ostatnich lat XX wieku odnajdujemy przenikliwość i stymulujący pesymizm wielkiego antropologa.

Zbiór otwiera tekst napisany w 1952 roku – „Męczeństwo Père Noël”.   źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2344,strona,…(?) źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2344,strona,…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788323337010

liczba stron:
208

słowa kluczowe:
antropologia , kanibalizm , etnologia

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski