Nauki przyrodnicze

Dawid Finkelsztejn – Gazy szlachetne

Hel, neon, argon, krypton, ksenon i radon – nieaktywne chemicznie gazy, zwane gazami szlachetnymi, tworzą zerową grupę pierwiastków w układzie okresowym Mendelejewa. Historia ich odkrycia stanowi niewątpliwie jedną z najciekawszych w dziejach nauki.
Obok koniecznych wiadomości wstępnych – o własnościach izotopii, metodach otrzymywania oraz zastosowania – książka omawia powstanie gazów szlachetnych oraz rolę, jaką odegrały w rozwiązywaniu wielu problemów z dziedziny geologii, geochemii, astrofizyki.

Dawid Finkelsztejn urodził się w 1906 r. Przed wstąpieniem na wyższą uczelnię był nauczycielem. Po ukończeniu w r. 1930 Instytutu Technologii Chemii w Kijowie, pracował w fabryce chemicznej, a następnie na wyższych uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych. W chwili obecnej jest starszym pracownikiem naukowym Wszechzwiązkowego Instytutu Badawczego.

D. Finkelsztejn wydał ponad 60 publikacji naukowych z dziedziny chemii analitycznej i stosowanej, a także wiele książek popularnonaukowych, m.in.: „Współzawodnictwo chemii z przyrodą”, „Niewidoczny bohater” (o gazach palnych).   źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Inertnye gazy

data wydania:
1964 (data przybliżona)

liczba stron:
147

słowa kluczowe:
gazy , szlachetne , fizyka

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski