Psychologia i socjologia

Donald Kalsched – Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni

Prezentując reakcję „drugiej linii obron” psychiki na wczesne doświadczenie traumatyczne Donald Kalsched integruje perspektywę psychologii analitycznej, wywodzącej się z prac C. G. Junga i psychoanalizy, szczególnie teorii relacji z obiektem. Autor pokazuje, jak psychika reaguje „do wewnątrz” na przygniatające wydarzenia życiowe. Funkcją opisywanego przez niego archetypowego systemu samoochrony psychiki jest zachowanie straumatyzowanego rdzenia osobowości i odizolowanie go od rzeczywistości, co w późniejszym czasie ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania osoby, tak często obserwowane przez psychoterapeutów w ich pracy klinicznej. To nie sama trauma stanowi wstrząs dla psychiki według Kalscheda – psychika uczestniczy w nim, traumatyzując siebie samą w odpowiedzi na druzgocące wydarzenia i odcinając od potrzeb i pragnień psychicznych.

Analizując powstawanie i działanie archetypowego systemu samoochrony, Donald Kalsched nawiązuje do prac Carla Gustava Junga i innych praktyków Jungowskich i psychoanalitycznych, w tym do Donalda Winnicotta. I ilustruje swą pracę bogatymi przykładami z pracy klinicznej, analizy snów i baśni.

Książka godna polecenia zarówno dla klinicystów zajmujących się pracą z traumą jak i dla wszystkich zainteresowanych psychologią Jungowską, a szczególnie jej wymiarem związanym z rozumieniem doświadczenia traumatycznego.   źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wewne…(?) źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wewne…»

Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
data wydania:
2015 (data przybliżona)

ISBN:
9788377856369

liczba stron:
352

słowa kluczowe:
psychologia analityczna , C. G. Jung , psychoanaliza , teoria relacji z obiektem

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski