dr Jan Stasieńko – Język @ multimedia
Podstawę skonstruowania tzw. testu Turinga stanowi przekonanie, że dialog między człowiekiem a maszyną to najlepszy sposób sprawdzenia, czy komputer jest obdarzony inteligencją. Podobnie uważa piewca nowych mediów Paul Levinson, który pisze, że: „żadna z technolgii informacyjnych rozwiniętych przez ludzi, odkąd pojawili się jako myślące i mówiące istoty, nawet w przybliżeniu nie może się równać z językiem, będącym główną cechą naszego gatunku”.
Z powyższych sądów wyłania się obraz języka ulegającego wprawdzie we współczesnej kulturze silnym wpływom przestrzeni ikonicznej i coraz częściej przyjmującego postać cyfrową, ale jednak przez inne media niezdominowanego. Jak więc pogodzić te opinie z przekonaniami o dominującym obecnie paradygmacie kultury wizualnej, a nawet o dominującej w świecie cyfrowym komunikacji sensorycznej, która odbywa się z pominięciem nie tytko warstwy językowej, ale także świadomej percepcji? Jaką pozycję zajmuje język wobec innych kodów w środowisku, w którym informacja może przyjąć dowolną postać? Czy podlega on tym samym zmianom, którym ulegają inne kody, czy też opiera się modyfikacjom wywołanym interaktywnością, voyeryzmem, immersyjnością, teleobecnością i innymi wykładnikami świata wirtualnego? Czy w ogóle możliwe jest wydzielenie języka z otoczenia medialnego?
Te i inne zagadnienia dotyczące miejsca języka w sferze multimediów są przedmiotem prezentowanych w tomie studiów. źródło opisu: http://www.wydawnictwo.dsw.edu.pl/index.php?id=704 źródło okładki: http://www.wydawnictwo.dsw.edu.pl/index.php?id=704
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe DSW
- data wydania:
- 2005 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-89518-31-7
- liczba stron:
- 532
- słowa kluczowe:
- językoznawstwo , media , Internet , socjolekt , blog , medioznawstwo , dziennikarstwo , komputer , komunikacja
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski