literatura faktu

– Dzielnica milionerów

Henryk Krzyczkowski urodził się w lipcu 1914 r. w Pruszkowie. Jego wrażliwość, wyostrzony zmysł obserwacyjny, a przede wszystkim świetna pamięć zaowocowały serią publikacji o charakterze wspomnieniowym, poświęconym Pruszkowowi, jego mieszkańcom, przyjaciołom Autora czy jego służbie wojskowej.

Dzielnica milionerów jest opowieścią o części Pruszkowa, z którą Autora szczególnie silnie złączyły losy. Jest opowieścią o ludziach, ich życiu i zmianach. O dzieciństwie i dorastaniu w okresie dwudziestolecia międzywojennego stając się zarazem pięknym portretem miasta Pruszkowa, jakiego dziś już nie ma.

Jest też czymś znacznie więcej. Spoza opisów zabaw i przeżyć dziecięcych oraz lat młodzieńczych wyłania się codzienność rodzącego się miasta i odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Zza podwórkowego gołębnika, przy którym zbiera się pruszkowska młodzież, wychyla się pogmatwana przeszłość narodu polskiego, ukazywana poprzez losy przyjaciół i ich rodziców.

Doskonałej pamięci Henryka Krzyczkowskiego zawdzięczamy możliwość wniknięcia w codzienność domów pruszkowian, obserwowanie emocji towarzyszących wszelkim problemom, z jakimi borykała się odradzająca ojczyzna oraz ważkim wydarzeniom politycznym. Widzimy bezrobocie i biedę, trudności systemu szkolnictwa, stopniową poprawę sytuacji. Poznajemy niepokój towarzyszący wojnie polsko – bolszewickiej, reformie Grabskiego, przewrotowi majowemu, Wielkiemu Kryzysowi i dojściu Hitlera do władzy. Pojawia się zagadnienie asymilacji Żydów. Pojawiają się też problemy polskich Kresów Wschodnich i wrogi stosunek ludności ukraińskiej do Polski i Polaków. Wraz z Autorem odwiedzamy przedwojenną Warszawę, Gdynię i Lwów. Możemy też z bliska przyjrzeć się ówczesnym konfliktom na tle politycznym, szczególnie podczas manifestacji 1 maja, ale nie tylko.  

Wydawnictwo:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788392620457

liczba stron:
350

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Wpis wyświetlony 3322 razy od 05.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.