Edgar Okonow – Wszechświat cząstek
Książka opisuje nie tylko – jak na lata siedemdziesiąte minionego wieku – najnowsze zdobycze fizyki cząstek elementarnych i astrofizyki, ale również odpowiada na często ostatnio powtarzane pytanie: po co i czy warto wkładać tak wielki wysiłek w badania fizyczne?
W książce bardzo przystępnie przedstawiono przedmiot zainteresowania współczesnej fizyki cząstek elementarnych: podstawowe siły działające w przyrodzie, ich własności i nośniki – cząstki elementarne.
Autorzy oprowadzają Czytelnika po współczesnych im laboratoriach, opisują ogromne urządzenia służące do przyspieszania i rejestracji cząstek będących najmniejszymi obiektami badanymi przez człowieka. Pokazują także głęboki związek, istniejący pomiędzy wynikami badań uzyskiwanymi w laboratoriach na ziemi a zrozumieniem zjawisk obserwowanych we wszechświecie. Czytelnik dowie się więc nie tylko tego, jak rozmówcy z innej planety wytłumaczyć przez radio, która strona jest lewa a która prawa, ale także będzie w stanie sięgnąć myślą do pierwszych chwil Wszechświata, zrozumieć jego ewolucję i próbować odgadnąć dalsze jego losy.
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- tytuł oryginału:
- Вселеннаяа частиц
- data wydania:
- 1976 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 344
- słowa kluczowe:
- fizyka cząstek elemantarnych ,
- kategoria:
- popularnonaukowa
- język:
- polski