Edward Madany – Jugosłowiański bóg Mars. Proza narodów Jugosławii o czasach wojny wyzwoleńczej
„Nie ma czegoś takiego, jak literatury światowe i literatury prowincjonalne – stwierdził holenderski prozaik Willem Federik Hermans. – Tak zwane literatury światowe pisane są na prowincjach, którymi interesuje się cały świat.” Słowa te można odnieść do współczesnej literatury narodów Jugosławii. Jej obecność lub, mówiąc nieco skromniej, pewna popularność w świecie jest faktem. Mówią o nim przekłady utworów jugosłowiańskich na języki obce, zainteresowanie dziełem Ivo Andricia, po przyznaniu mu Nagrody Nobla w 1961 r., popularność pisarstwa Miodraga Bulatovicia od dobrych paru lat może nawet większa poza granicami ojczyzny pisarza niż w kraju (…)
Proza jugosłowiańska, w swej różnorodnej relacji o czasach wojny narodowowyzwoleńczej pojawia się tu jako całość. A przecież w grę wchodzą odrębne literatury narodowe: serbska, chorwacka, słoweńska i macedońska, nie mówiąc już o literaturach mniejszości narodowych, powstających w Jugosławii, jak np. węgierska czy albańska (…)
Współczesna literatura Jugosławii jest więc mozaiką barwną i różnorodną, ów zbiór tworzy jednak kompozycję całości związanej różnymi nićmi rzeczywistej integracji. Jedną z nich stała się wojna narodowowyzwoleńcza, w czasie której wspólnota jugosłowiańska została scementowana (…) źródło opisu: od autora źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Łódzkie
- data wydania:
- 1982 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8321800815
- liczba stron:
- 407
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski