publicystyka literacka i eseje

Elisabeth Badinter – Fałszywa ścieżka

Elisabeth Badinter, francuska myślicielka, rzeczniczka liberalnego feminizmu i duchowa spadkobierczyni Simone de Beauvoir, od lat śledzi rozwój światowych środowisk feministycznych. Przysłuchuje się debatom, analizuje działalność ruchu i stawia kłopotliwe pytania. Swoje wnioski opisała w „Fałszywej ścieżce”, która wywołała we Francji prawdziwą burzę.

W ostatnich latach, twierdzi autorka, w feministycznym dyskursie zaczynają dominować idee sprzeczne z rzeczywistym interesem kobiet. Współczesny feminizm, któremu patronują amerykańskie bojowniczki o prawa kobiet, Susanne Brownmiller, Andrea Dworkin i Catharine MacKinnon, zapomina o swych realnych zdobyczach i grzęźnie w jałowych, pseudonaukowych rozważaniach o różnicach dzielących kobiety i mężczyzn. W rezultacie, zamiast dążyć do pełnego równouprawnienia, zmierza do skonfliktowania płci, umacnia stereotypy ofiary i ciemiężyciela, a definicję przemocy seksualnej czyni tak pojemną, że aż bezużyteczną.

„Fałszywa ścieżka”, napisana żywym językiem, pełna błyskotliwych spostrzeżeń, jest ważnym głosem w debacie o prawach kobiet w obliczu reformy Unii Europejskiej.   źródło opisu: nota wydawcy [Wydawnictwo W.A.B., 2005] źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,13245,0,0,0,0,falszywa_sciezka,nowosci.html

Wydawnictwo:
W.A.B.
tytuł oryginału:
Fausse route

data wydania:
2005 (data przybliżona)

ISBN:
83-7414-107-7

liczba stron:
192

słowa kluczowe:
feminizm , ideologia , krytyka , kobiety , mężczyźni

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz