Historia

Eric Hobsbawm – Wiek kapitału 1848-1875

W historii współczesnej Europy lata 1848–1875, okres opisywany przez Erica Hobsbawma w Wieku kapitału, drugiej części jego wszechogarniającej historycznej tetralogii, były niczym oko cyklonu – spokojne trzydziestolecie odgraniczone z jednej strony przez socjalistyczną rewolucję, której koniec przypadł na rok 1848, a z drugiej przez nadchodzącą rzeź. Ten czas był także złotą epoką dla burżuazji i rodzącego się kapitalizmu. Hobsbawm z wielką uwagą śledzi wszystko to, co było jej katalizatorem: odkrycia geograficzne i kolonizacja, abolicja, liberalizacja gospodarek, rozwój technologiczny, masowe kształcenie inżynierów, a także pojawienie się protestanckiej etyki pracy. Mistrzowski przegląd drugiej połowy XIX wieku bazujący na bogactwie materiałów i ich głębokim zrozumieniu.

To, w mojej opinii, najwybitniejsza praca Erica Hobsbawma, zestawienie wielości transformacji zaszłych w epoce wiktoriańskiej w spójną i niebywale przekonującą narrację historyczną.
Tony Judt   źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/ źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
tytuł oryginału:
The Age of Capital: 1848-1875

data wydania:
czerwiec 2015 (data przybliżona)

ISBN:
9788364682308

liczba stron:
480

słowa kluczowe:
kapitalizm , burżuazja , rewolucja , kolonializm , liberalizm , socjalizm

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz