Erik Curren – Budda bez uśmiechu
Smutny Budda to sprzeczność sama w sobie. Stan Buddy – oświecenie – jest przecież stanem absolutnej radości. A jednak wydarzenia, które dotknęły jedną z głównych szkół buddyzmu tybetańskiego, Karma Kagyu, mogłyby przyprawić o ból głowy samego Przebudzonego.
2 sierpnia 1993 roku został napadnięty klasztor w Rumteku. Mieszkający w nim mnisi – prawowici właściciele – zostali wygnani, a klasztor przekazano lamie wyznaczonemu przez rząd komunistycznych Chin. Rumtek jednak nie leży w Chinach, a napaści nie dokonało chińskie wojsko. Rumtek znajduje się w Indiach, gdzie osiedliła się większość uchodźców z okupowanego Tybetu. Napastnikami byli tybetańscy lamowie i mnisi – choć wszystkie dowody wskazują na to, że wspierały ich potajemnie chińskie władze.
„Budda bez uśmiechu” to anatomia największego chyba kryzysu w dziejach buddyzmu tybetańskiego, kryzysu, który zagroził samemu istnieniu tej wielkiej tradycji duchowej. Autor odkrywa fakty z dociekliwością dziennikarza śledczego, analizuje ich źródła z precyzją historyka i przedstawia skutki z wnikliwością wytrawnego politologa. Wyłaniający się obraz jest przygnębiający, lecz i fascynujący za razem. Tę książkę o „świętym” Tybecie, czyta się jak sensacyjną powieść – choć to relacja do bólu prawdziwa.
„Najgorszą przeszkodą w jasnym rozpoznaniu tulku jest brak harmonii pomiędzy mistrzem i jego uczniami. W takich przypadkach nic nie można zrobić, a okoliczności odrodzenia mistrza nie da się przewidzieć”
XV Karmapa Kacziab Dordże źródło opisu: okładka źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Hung
- tytuł oryginału:
- Buddha’s not smiling: Uncovering corruption at the heart of Tibetan Buddhism today
- data wydania:
- 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-919492-4-9
- liczba stron:
- 368
- słowa kluczowe:
- Buddyzm , Budda , Diamentowa Droga , Karma Kagyu , Karmapa , Trinlej Taje Dordże , Urdzien Trinlej Dordże , Tybet
- kategoria:
- literatura faktu
- język:
- polski