Erika Fischer-Lichte – Estetyka performatywności

Seria Dramat Współczesny. Interpretacje, wydawana przez Księgarnię Akademicką we współpracy z Katedrą Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie towarzyszyć innej serii – Dramat Współczesny. Nowy cykl chciałby prezentować wieloaspektowe analizy dramatu współczesnego, polskiego i obcego. W Interpretacjach będą ukazywać się monografie o charakterze przekrojowym i komparatystycznym, a obok nich – prace przedstawiające dorobek narodowych dramaturgii czy dokonania wybranych dramatopisarzy.

Estetyka performatywności jest pierwszą książką profesor Eriki Fischer-Lichte, która ukazuje się w języku polskim.

“Zwrot performatywny we wszystkich sztukach nie da się w pełni opisać w ramach obowiązujących, tradycyjnych teorii estetycznych – nawet jeśli pod niektórymi względami można te teorie z powodzeniem nadal stosować. Nie da się za ich pomocą poddać teoretycznej refleksji decydującego momentu tego zwrotu, czyli przejścia od dzieła i związanej z nim relacji podmiot /przedmiot oraz materialność /znakowość do wydarzenia. Aby odpowiednio to przejście opisać, zbadać i wyjaśnić, należy stworzyć nową estetykę – estetykę performatywności.”
Fragment rozdziału Dlaczego estetyka performatywności.   źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=116179 źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=116179

Wydawnictwo:
Księgarnia Akademicka
tytuł oryginału:
Asthetik des Performativen

data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
9788371889233

liczba stron:
353

słowa kluczowe:
Językoznawstwo , estetyka literacka ,

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski