Ernest Volkman – Nauka idzie na wojnę
Co było źródłem energii militarnej starożytnego Egiptu? Czemu Aleksander Wielki zawdzięczał swoje podboje? Dlaczego Niemcy zbudowali rakiety V-2, lecz nie zdołali skonstruować bomby atomowej i dlaczego Amerykanie skonstruowali bombę, lecz kopiowali niemieckie rakiety? Jak rosyjski uczony ocalił Ziemię? W jaki sposób skromny polski matematyk przyczynił się do powstania komputerów?
Od dnia, w którym Kain zabił Abla, ludzie mordują się nawzajem. Paradoksalnie jednak ten mroczny wątek naszej historii jest również największym źródłem postępu. Postęp dokonuje się głównie za sprawą nauki, a najsilniejszym bodźcem rozwoju nauki jest wojna. Ludzkość wcześnie pojęła, że zwycięstwo w wojnie zależy od umiejętności tworzenia lepszej broni. Pragnienie jej posiadania było głównym powodem rozwoju nauki, która w ten sposób na stałe weszła w służbę śmierci.
Ernest Volkman, nagradzany dziennikarz, specjalizujący się w zagadnieniach militarnych, analizuje wpływ myśli naukowej na sztukę wojenną na przestrzeni tysiącleci – od rydwanów bojowych do czołgów, od Archimedesa do Oppenheimera. Fascynująca, pełna zaskakujących faktów historia wzajemnych zależności nauki i techniki wojennej uświadamia, jak wiele z otaczającej nas rzeczywistości – od lotów kosmicznych i bomby atomowej do puszki z aerozolem i długopisu – powstało dzięki ludzkiej obsesji niszczenia. źródło opisu: z okładki źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Amber
- tytuł oryginału:
- Science go to war: The Search for the Ultimate Weapon, from Greek Fire to Star Wars
- data wydania:
- 2002 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8324103619
- liczba stron:
- 240
- kategoria:
- Literatura popularnonaukowa
- język:
- polski