Poezja

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – Imię i znamię

W nowej książce Dycki wraca do dzieciństwa spędzonego w Wólce Krowickiej i rodzinnych sekretów. „W Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) znaleźli się wszyscy członkowie mojej rodziny po kądzieli (nie tylko dziadek i jego trzej bracia), jednakże ich przynależność do ukraińskiego podziemia była przede mną ściśle ukrywana do mniej więcej 15 roku życia” – pisze na końcu książki.

W nowych wierszach konsekwentnie sięga po powtórzenia, urywa wątki, motywy, by zaraz do nich wrócić; bawi się rytmem, nie stroni od archaizmów, folkloru – polskiego i ukraińskiego – oraz czarnego humoru. Czytelnik często odnosi wrażenie, że obcuje nie tyle ze współczesną poezją, co z dziwacznymi ludowymi balladami, szalonymi „piosenkami”.

Autor, który w 2009 roku zdominował życie literackie w Polsce, odbierając zarówno Nagrodę Literacką Gdynia, jak i Nagrodę Literacką Nike, za Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach, wraca w doskonałej formie. Tomem Imię i znamię udowadnia, że nie bez powodu bywa nazywany najbardziej oryginalnym poetą swojego pokolenia.   źródło opisu: Biuro Literackie, 2011 źródło okładki: www.biuroliterackie.pl

Wydawnictwo:
Biuro Literackie
data wydania:
30 września 2011

ISBN:
9788362006830

liczba stron:
56

słowa kluczowe:
współczesna poezja polska

kategoria:
poezja

język:
polski

Dodaj komentarz