Językoznawstwo

Ewa Ostrowska (1907-1977) – O artyzmie polskich średniowiecznych zabytków językowych (Bogurodzica, Kazania świętokrzyskie, „Posłuchajcie, bracia miła”)

Wysoka kultura literacka polskiego średniowiecza dokumentowana na stronicach tej pracy włącza Polskę w krąg ówczesnej kultury europejskiej. Wejście to wyznacza Bogurodzica, i to dość wcześnie, skoro powstała zapewne w XI w. O ciągłości stosunków świadczą pochodzące prawdopodobnie z XIII w. Kazania świętokrzyskie i w drugiej już połowie XV w. napisana pieśń „Posłuchajcie, bracia miła”, zebrane tu razem między innymi i z tych względów. Nieznany autor pierwszego polskiego wiersza, jakim jest Bogurodzica, okazał się pierwszym polskim artystą słowa. Tworzył na co najmniej 4 wieki przed Janem Kochanowskim, któremu się to miano nie tak jeszcze dawno przypisywało. I to będzie najważniejszy wniosek zawarty w tej książce.   źródło opisu: Fragment książki (s. 6)

Wydawnictwo:
Uniwersytet Jagielloński
data wydania:
1967 (data przybliżona)

liczba stron:
148

słowa kluczowe:
Średniowiecze , Literatura polska , Polonistyka , Literatura staropolska , Bogurodzica , Kazania świętokrzyskie , Polszczyzna średniowieczna

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski