publicystyka literacka i eseje

Frédéric Pichon – Syria. Porażka strategii Zachodu

Jakkolwiek sprawy się potoczą, w Syrii nic już nie będzie jak dawniej. Przemoc będzie wygasała latami − zbyt wiele broni znalazło się w tym kraju, zbyt wielu ludzi za nią chwyciło. Zachodzi ryzyko, że cały region − Turcja w szczególności, lecz także bliska przecież Europa, jeszcze długo będą borykały się z konsekwencjami konfliktu.
Po zniesieniu stanu wyjątkowego w 2011 roku i po zakończeniu epoki jednej partii w 2012, mało co pozostało – jak się wydaje – z planów ideologa partii Baas Michela Aflaka. Tak naprawdę już teraz widać, że w sytuacji tlącego się konfliktu Syria rozpada się na wyraźnie zarysowane strefy, czasem wyłonione na bazie etnicznej. Ale czy da się rządzić Syrią w formule lokalnych autonomii? W rzeczywistości baasizm to już przeszłość. Syrią jutra będą rządzili ci, którzy utrzymali siłę zbrojną, spychając na margines cywilów i pokojowych opozycjonistów. Zachód nie miał politycznej wizji syryjskiego konfliktu i w konsekwencji nie wywarł wpływu na wydarzenia. Tym trudniej przewidzieć, jaka będzie przyszłość tego kraju. Jedno jest pewne − trzeba będzie ułożyć sobie życie z nową Syrią.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego oraz francuskiego Ministerstwa Kultury – Narodowego Centrum Książki.   źródło opisu: http://www.wydawnictwodialog.pl/index.php?route=pr…(?) źródło okładki: http://www.wydawnictwodialog.pl/index.php?route=pr…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
tytuł oryginału:
Syrie. Pourquoi l’Occident s’est trompé

data wydania:
2015 (data przybliżona)

ISBN:
9788380023161

liczba stron:
122

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz