Fridtjof Nansen – Fram w Arktyce
W 1893 r. Fridtjof Nansen wyruszył z 12 towarzyszami na polarną ekspedycję badawczą na Framie, szkunerze „o nieprzeciętnej odporności, zdolnego oprzeć się naciskowi lodów” i do dryfowania z prądem morskim od Wysp Nowosyberyjskich do Grenlandii przez biegun północny. Ten wizjonerski, uważany za samobójczy projekt powstał po daremnych 400-letnich próbach zdobycia bieguna północnego przez licznych podróżników i po historii statku Jeannette, który zmiażdżony przez lody przy wschodniej Syberii w 1881 r., wyrzucony został 3 lata później na odległy o 3 tys. mil brzeg Grenlandii.
Książka „Fram w Arktyce” po raz pierwszy opublikowana w 1897 r. odniosła niebywały sukces stając się poruszającym zapisem dziejów statku i jego heroicznego rejsu. Nansen opowiada o podróży wzdłuż północnych granic Europy i Azji, niebezpiecznym, żmudnym dryfowaniu na północ po nieznanym i zamarzniętym Oceanie Arktycznym, walce z napierającymi krami, niezmiernie długą nocą polarną i prowadzonych badaniach. Gdy stało się jasne, że Fram nie zdryfuje blisko bieguna, Nansen wraz z Johansenem wyrusza na niebezpieczną wyprawę psimi zaprzęgami, aby dotrzeć „na najdalszą północ”. Polarnicy doświadczeni niezmiernymi trudami – spiętrzonym pakiem lodowym i jego przeciwnym dryfem, wyczerpaniem, mrozem i głodem, zawrócili, osiągając najdalszy na północ punkt w historii – 86°13’N. 15 miesięcy po opuszczeniu Frama, przebyciu 700 mil, dopłynięciu kajakami do Ziemi Franciszka Józefa i spędzeniu tam długiej zimy w prowizorycznym szałasie, spotykają angielską wyprawę badawczą. Nansen i Johansen wracają tryumfalnie do Norwegii w 1896 r., a zaraz po nich niezwyciężony Fram z pozostałymi członkami załogi.
„Fram w Arktyce” jest opisem podróży badawczej Nansena na statku Fram 1893-96 na Oceanie Arktycznym i piętnastomiesięcznej wyprawy psimi zaprzęgami i kajakami Nansena i Johansena w kierunku bieguna północnego.
„Fram w Arktyce” jest niezapomnianą historią, która rozpoczyna erę nowoczesnych badań geograficznych i musi być przeczytana przez kanapowych odkrywców.
Ekspedycja na statku arktycznym „Fram” na biegun północny w okresie od 24 czerwca 1893 r. do 13 sierpnia 1896 r. Zgodnie z planem, statek miał dryfować w paku lodowym wraz z prądem morskim od brzegów Syberii przez biegun północny do Grenlandii. Osiągnięcie bieguna północnego nie powiodło się, ale przeprowadzone badania i zdobyte dane miały ogromne znaczenie dla poznania i dalszej eksploracji Arktyki.
Ten klasyczny, napisany w pierwszej osobie opis badawczej wyprawy polarnej stał się światowym bestsellerem w roku wydania – 1897 i tak jest do dzisiaj. „Fram w Arktyce” opowiada poruszające dzieje próby zdobycia przez Fridtjofa Nasenna i jego 12 towarzyszy bieguna północnego na statku „Fram”. Chociaż Nansen nie dotarł do bieguna, to wraz z jednym członkiem załogi Johansenem zaszedł na północ dalej niż którykolwiek biały człowiek przed nim.
To dzieło opisuje talent dowódczy Nasenna, osiągnięcia naukowe ekspedycji z lat 1893-96 i jej fizyczne i psychiczne wyzwania. Używając w dużych ilościach humoru i używając stylu nordyckich sag, Nansen stworzył intensywną i pełną napięcia opowieść. źródło opisu: Wydawnictwo SEL źródło okładki: http://www.wydawnictwosel.pl/index.php?id=86
- Wydawnictwo:
- Sel
- tytuł oryginału:
- Fram over Polhavet
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-921427-6-8
- liczba stron:
- 294
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski