Psychologia i socjologia

Giorgio Agamben – Stan Wyjątkowy

„Stan wyjątkowy” Agambena powstawał w czasie tak zwanej wojny z terroryzmem, która była odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na ataki z 11 września 2001 roku. Ten fakt historyczny ma ogromne znaczenie, ponieważ projekt Agambena został pomyślany nie tylko jako studium filozoficzne, ale także jako odpowiedź na współczesne konflikty prawno-polityczne.

Według Agambena w zachodnim systemie politycznym działają mechanizmy, które likwidują różnicę między nomos i anomos – prawem i czystą przemocą. Celem włoskiego filozofa jest zerwanie węzła łączącego prawo i przemoc. W niniejszej rozprawie rysuje konceptualną, etyczną i polityczną drogę wyjścia poza stan wyjątkowy.

Opublikowany po raz pierwszy w 2003 roku „Stan wyjątkowy” należy do serii esejów genealogicznych wyrastających z rozprawy Agambena zatytułowanej „Homo Sacer”, z którą mają utworzyć tetralogię (do tej pory ukazały się trzy części, przy czym druga złożona jest z dwóch osobnych projektów: „Stan wyjątkowy” oraz „Królestwo i chwała”).   źródło opisu: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/2…(?) źródło okładki: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/2…»

Wydawnictwo:
Ha!art
tytuł oryginału:
Brak tytułu orginału, wybór tekstów, które oryginalnie znajdują sie w tomie

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788361407683

liczba stron:
288

słowa kluczowe:
Ideologie , liberalizm

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski