Ebooki

Grupa ETC – Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performance’y, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60.

Choć Fluxus powszechnie uznawany jest za kluczowy moment w przemianach XX-wiecznej awangardy, w Polsce wciąż jest mało znany. Książka Narracje, estetyki, geografie autorstwa Grupy ETC jest pierwszą tak obszerną polskojęzyczną publikacją poświęconą temu zjawisku.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neo-awangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów   źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/narrac…(?) źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/narrac…»

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
tytuł oryginału:
Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

data wydania:
22 sierpnia 2014

ISBN:
9788363855499

liczba stron:
320

słowa kluczowe:
sztuka najnowsza , awangarda , dadaizm , happening , nowe media , fluxus , popart , pop art , warhol , duchamp

kategoria:
sztuka

język:
polski

Dodaj komentarz