literatura faktu

Grzegorz Braun – Towarzysz generał idzie na wojnę

Tym razem Grzegorz Braun ujawnia prawdę o generale Jaruzelskim i kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?

Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?

Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem, m.in.:
prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki Wojna polsko-jaruzelska;
dr Lech Kowalski, m.in. autor książki Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju;
prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej;
Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego;
dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej,
dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej,
dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.   źródło opisu: multibook.pl źródło okładki: http://www.matras.pl/

Wydawnictwo:
Dom Wydawniczy Rafael
data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788375692730

liczba stron:
48

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz