publicystyka literacka i eseje

Hanna Gosk – Codzienne, przedmiotowe, cielesne. Języki nowej wrażliwości w literaturze polskiej XX wieku

Tom Codzienne, przedmiotowe, cielesne. Języki nowej wrażliwości w literaturze polskiej XX wieku to efekt przyjrzenia się trzem kategoriom z pola znaczeniowego egzystencjalnego konkretu oraz roli, jaką odgrywają one w dwudziestowiecznych zastosowaniach literackich (przy pełnej świadomości ich odwiecznego właściwie istnienia).
To również wstęp do rozpoznania kierunków zmian, które zaszły zarówno w rozumieniu historii, wnikającej obecnie z większą intensywnością w „istnienie poszczególne”, określającej je, opisującej i ujawniającej się poprzez jego świadomość, a nie w planie wielkich abstrakcji determinujących ludzkie działania; jak i zmian w sposobach prezentowania historii w literaturze współczesnej.
To także próba sprawdzenia, czy utwór literacki, któremu zadano pytania z kręgu konkretu egzystencjalnego, udzieli odpowiedzi rzucających nowe światło na problematykę związku obiektów kulturowych z procesami społeczno-historycznymi. Pokaże nowy aspekt symbolicznego wymiaru praktyk historycznych, a także historycznego wymiaru praktyk symbolicznych, z którymi współcześnie ma do czynienia jednostka, a o których opowiada literatura.   źródło opisu: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/codzienne-przedmi…(?) źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/codzienne-przedmi…»

Wydawnictwo:
Seria prac Zakładu Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Litera
data wydania:
2002 (data przybliżona)

ISBN:
8388612182

liczba stron:
320

słowa kluczowe:
uniwersytet warszawski , literatura , symbolika , codzienne , przedmiotowe , cielesne , hanna gosk

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz